Головна » Статті » Спиртні напої » Алкоголь

АЛКОГОЛЬ ЯК ЛІКИ: РЕКОМЕНДУВАТИ ЧИ ЗАБОРОНЯТИ?
ПИВО - НАПІЙ
ДРЕВНІХ АРІЇВ
Спочатку трохи історії. Алкогольні напої, такі як пиво і вино, відомі людству з давніх-давен (близько 3000-3500 років). Згадки про пиво, його виготовлення і споживання знаходимо у стародавніх Вавилоні та Єгипті. Давні арії - народ, що населяв межиріччя Дністра і Дніпра, тобто наші пращури, уміли з пророслого ячменю і хмелю варити п'янкий напій. Це вміння вони передали всім індоєвропейським народам, принесли в Індію. Санскритом "піва" означає напій, вода; "піюша" - п'янкий. Арії добре знали технологію перегону, а отже й уміли отримувати міцніші алкогольні напої. Різні п'янкі напої вживали з ритуальною метою щодень чи у певні періоди річного сільськогосподарського циклу.
Традиції багатьох народів диктували різне ставлення до вживання алкоголю різними віковими групами. Справді, лікарі-геронтологи допускають вживання помірних доз алкоголю людьми похилого віку (І.Нікберг наводить вислів Платона: "Вино - це молоко старих людей"). В Україні традиційно склалося так: молодь, котра вживала алкоголь, осуджувалася (за такого парубка не хотіла виходити заміж дівчина, він не користувався повагою в сільській громаді, на весіллі молодим не дозволяли вживати алкоголь та ін.). Але якщо вживала алкоголь старша людина, то з неї жартували, кепкували, але украй рідко засуджували.
Якщо ж говорити про користь алкоголю для клінічної практики, не можна не згадати віденського лікаря Л.Ауєнбруггера, котрий, спостерігаючи, як винороби визначають рівень вина у бочці за допомогою вистукування, першим, у 1761 році, запровадив у лікарську практику метод перкусії. Проте пропозиція Л.Ауєнбруггера була швидко забута, і тільки завдяки працям французів Р.Лаєнека і особистого лікаря Наполеона Бонапарта Ж.Корвізара цей метод дослідження отримав поширення.

І ЛІКИ, Й ОТРУТА - ЗАЛЕЖНО ВІД ДОЗИ
Тепер щодо сучасних досліджень дії алкоголю на організм людини. У ході деяких епідеміологічних досліджень, проведених в європейських країнах (Франції, Данії, Німеччині, Італії, США), повідомлялося, що регулярне помірне вживання алкоголю (від 10 до 15-30 г/день етанолу, а це 250-500 мл неміцного пива, або 120-130 мл (але не більше 250 мл) сухого вина, або 45-50 мл (але не більше 75 мл) міцних напоїв - горілки, коньяку, віскі та ін.) пов'язане із зниженням смертності від атеросклерозу, причому зниження ризику ішемічної хвороби серця може сягати 40 відсотків. Сприятливий ефект помірних доз алкоголю пояснюють передовсім поліпшенням гемостатичних показників і збільшенням рівня ліпопротеїдів високої щільності.
У зв'язку з тим, що алкоголь зменшує ризик інфаркту міокарда, але не зменшує ризику розвитку стенокардії, припускають, що захисний ефект алкоголю більшою мірою зумовлений профілактикою тромбозу, а не самого атеросклерозу. Ряд авторів відзначають зниження холестерину ліпопротеїдів низької щільності (ХС ЛПНЩ) під впливом етилового спирту. У той же час у ході досліджень встановлено зв'язок між помірним вживанням спиртних напоїв і зниженням ризику ішемічної хвороби серця, який існує тільки в осіб з підвищеним рівнем ХС ЛПНЩ. Це дуже важливо в клінічному плані, оскільки означає, що в осіб з низьким рівнем ХС ЛПНЩ помірне вживання спиртних напоїв не дає сприятливого ефекту. В той же час, загальна і серцево-судинна смертність підвищується у разі щоденного вживання понад 40 г алкоголю (спирту), особливо у разі схильності до запоїв. Для жінок та осіб з невеликою масою тіла ця доза є значно меншою (до 15 г етанолу чи відповідної пропорції інших алкогольних напоїв на добу). Одномоментне вживання раніше пропущених доз не впливає сприятливо на перебіг серцево-судинної патології. 
Ми маємо враховувати, що щоденне тривале вживання понад 40 г етанолу чоловіками і понад 20 г жінками зумовлює розвиток цирозу печінки. Гепатотоксичний ефект не залежить від виду вживаних напоїв і визначається лише кількістю в них етанолу. Та й чи можна вважати абсолютно безпечним вживання 80-100 г алкоголю (близько 25 г спирту) на добу, якщо білки крові спроможні "зв'язати" лише 10-11 г спирту, а решта алкоголю проникає в клітини мозку, залози внутрішньої секреції та в тканини інших органів?

ВИНА ЧИ ЧОГОСЬ МІЦНІШОГО?
Цікавим і суперечливим є питання переваги помірного вживання алкогольних напоїв одного виду над іншими. Деякі автори вважають, що з усіх алкогольних напоїв найбільший захисний ефект виявляє вино, особливо червоне. Так, у виноробних областях Франції відзначають низьку смертність від ішемічної хвороби серця, попри велику популярність насичених жирів і високий рівень класичних факторів ризику. Сприятливий ефект червоного вина пояснюють наявністю в ньому таких природних антиоксидантів, як флавоноїди, катехіни, таніни, а також тим, що воно повільніше всмоктується і створює пролонгований антиагрегантний ефект саме під час гіперліпідемії, зумовленої прийомом їжі.
Для вивчення впливу на організм пива, вина та міцних напоїв були проведені епідеміологічні та популяційні дослідження. Епідеміологічні дослідження дають підстави вважати, що ризик смерті від ішемічної хвороби серця найбільшою мірою знижується при вживанні вина. Популяційні дослідження такі результати не підтвердили.
Щодо міцніших напоїв, то клініцистам давно відомо, що деякі пацієнти зі стенокардією успішно "блокують" напад стенокардії вживанням 20-30 мл коньяку, саме коньяку, а не горілки. При цьому відзначають, що антиангінальний ефект від вживання коньяку кращий, як від нітрогліцерину. Звісно, цей факт не дає підстав для широкого впровадження рекомендацій вживання коньяку з антиангінальною метою, проте, безумовно, заслуговує на увагу.
Протекторна дія алкоголю скромно обговорюється і у разі дії на організм малих хронічних доз радіації. У таких хворих, поряд із онкопатологією, частою причиною смертності є серцево-судинна патологія. Механізм дії малих доз хронічної радіації складний, але не останню роль у цьому складному ланцюгу відіграють вільні радикали та перекисні реакції. Зазначу, що в розвитку атеросклерозу ці фактори також відіграють певну роль. Виходячи з власних спостережень раннього післячорнобильського періоду за населенням районів різного рівня радіаційного контролю та скромної інформації результатів випробувань ядерної зброї, можна думати, що дослідження дії малих доз хронічної радіації та протекторної дії алкоголю на організм людини були, але ця тема так і залишилася закритою. Пригадую, як у перші місяці після аварії на Чорнобильській АЕС з торгівельної мережі зникло червоне вино, а населення, не питаючи дозволу у медиків (саме у розпалі була антиалкогольна кампанія), самотужки рятувалося напоями, значно міцнішими за сухе вино.
Позитивну дію алкоголю саме й пов'язують з блокуванням вільних радикалів. Але чому рекомендували саме червоне вино? Тому, що з дією алкоголю поєднувалася дія каротинів. У пізніших рекомендаціях науковців частіше почали згадувати саме червоні соки, а не алкоголь.
Існує в лікарській практиці й метод лікування вином, але це вже інша тема, тому торкатися її не будемо.

НАША ВІДПОВІДЬ ПАЦІЄНТУ
Отже, що ж відповісти пацієнту на його запитання, чи не випити йому трохи алкоголю задля зміцнення здоров'я?
Помірне (до 15-30 г етанолу) вживання спиртних напоїв (1-2 рази на добу) знижує частоту розвитку ІХС та загальну смертність, особливо в осіб з підвищеним рівнем ХС ЛПНЩ. У осіб з низьким рівнем ХС ЛПНЩ помірне вживання спиртних напоїв не дає сприятливого ефекту. Сприятливий ефект помірних доз алкоголю пов'язують в основному з поліпшенням гемостатичних показників. Вид напоїв не має значення, хоча більшість дослідників схильні рекомендувати вино, частіше червоне. Червоне вино більше показане у тих випадках, коли є вплив шкідливих екологічних чи виробничих чинників. Кількість вживаного алкоголю має бути меншою, якщо людина з невеликою масою тіла. Як саме під масу тіла "підібрати" дозу - визначають індивідуально. Вживання дози, більшої за рекомендовану, збільшує ризик смертності від серцево-судинної патології. 
Для кожного хворого потрібно порівнювати ризик розвитку захворювань серця з ризиком розвитку алкогольної залежності чи токсичної дії алкоголю на гепатобіліарну систему, особливо у разі її захворювань, наприклад, вірусний гепатит в анамнезі. У жінок потрібно враховувати ризик розвитку раку молочної залози, який зростає із збільшенням кількості вживаного алкоголю, особливо за наявності інших чинників ризику.
Для зменшення ризику розвитку хронічних захворювань рекомендується вживати тільки помірну кількість алкоголю (не більше 2 чарок на день) або взагалі відмовитися від нього. Слід уникати вживати алкоголь будь-якого виду і дози перед або під час водіння транспортних засобів, роботи на верстатах або будь-якої діяльності, що потребує уваги, а також у разі вживання ліків. Вживання алкоголю під час вагітності протипоказане. Украй обмежено вживати алкоголь мають молоді люди.
Пацієнтам з артеріальною гіпертензією доцільно відмовитися або обмежити споживання алкоголю, у крайньому разі прийнятною є невелика кількість білого сухого вина.
Зважаючи на можливі соціальні наслідки зловживання алкоголем, лікарям слід утриматися від рекомендацій повсякденного вживання алкоголю. Якщо ж пацієнт бажає отримати інформацію, то лікар передовсім має визначити ризик цієї рекомендації для хворого. Тільки після цього можна дати рекомендацію, наприклад, у такій формі: "Сучасна медицина не заперечує вживання алкоголю на ваш смак, але доза алкоголю не повинна перевищувати 15-30 г етанолу на добу (для кожного алкогольного напою є свій еквівалент) з частотою вживання не більше п'яти разів протягом тижня".



Джерело: http://www.vz.kiev.ua/med/749/9.shtml
Категорія: Алкоголь | Додав: Portugal (28.09.2009) | Автор: І.Марцінковський
Переглядів: 1851 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 Наталья  
0
Хочу рассказать про алкоголь, который приносит только пользу!!! Приходите на сай алкоминималистов, милости прошу... http://mini-bottle.ru/

Ім`я *:
Email *:
Код *: